Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Green
Code: VX-BI-TRIUMPHHD1250-TRI-1250
MPN: TRI-1250
UPC: 843829149181
Product Info for Vortex Triumph HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
Proof that less is the new more! No need to overthink it - just grab 'em and glass. Triumph HD binoculars strip it down to what matters, giving new hunters the confidence to pick apart the woods and spot game with ease. Fully multi-coated lenses deliver impressive images, and a rugged, no-nonsense design means you can focus on the hunt, not second-guessing your gear.![]()
Specifications for Vortex Triumph HD 12x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 16 in |
| Field of View, Linear: | 273 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.2 degrees |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 9.9 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weight: | 26.2 oz |
| Width: | 5.3 in |
Features of Vortex Triumph HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- HD Optical System
- Fully Multi0Cated Lenses
- Rubber Armor
- Nitrogen Purged
- Waterproof, Fogproof, Shockproof
- Tripod Adaptable
Package Contents:
- Vortex Triumph HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- GlassPak Binocular Harness
- Comfort Neck Strap
- Snap-Fit Objective Lens Covers
- Rainguard Eyepiece Cover
- Lens Cloth