Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-VOR1050-CF-4313
MPN: CF-4313
UPC: 875874009868
Product Info for Vortex Crossfire HD 10x50mm Roof Prism Binoculars
Pick up a pair of Vortex Crossfire HD 10x50 Binoculars to scout out your surroundings and spot distant targets with accuracy and ease. Vortex built each of these Binoculars with an HD optical system complete with fully multi-coated lenses for bright, vivid images you can depend on. These Vortex Crossfire HD 10x50mm Waterproof Binoculars are weatherproof and outfitted with a non-slip rubber armor grip that protects the internal components. They're also tripod-adaptable so that you can enjoy a hands-free viewing session in the backcountry. Get these Vortex Crossfire HD 10x50 Roof Prism Binoculars for gorgeous views in any environment.![]()
Specifications for Vortex Crossfire HD 10x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 320 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.1 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 22.4 |
| Interpupillary Distance: | 60 - 76 mm |
| Close Focus: | 6 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.375 in |
| Weight: | 30.4 oz |
| Finish: | ArmorTek |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5.3 in |
| Objective Lens Material: | Glass |
Features of Vortex Crossfire HD 10x50mm Roof Prism Binoculars
- Multi-Coated. Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements
- Nitrogen Gas Purged
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Crossfire HD 10x50mm Roof Prism Binoculars
- GlassPak binocular case
- GlassPak case harness
- Rainguard eyepiece cover
- Tethered objective lens cover
- Comfort neck strap
- Lens cloth
