Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-VOR832-DB-212
MPN: DB-212
UPC: 875874009912
Product Info for Vortex Diamondback HD 8x32mm Roof Prism Binoculars
Survey the countryside in clarity and comfort with a pair of Vortex Diamondback HD 8x32 Binoculars. Vortex crafted these Binoculars with an HD optical system containing fully multi-coated lenses for enhanced light transmission, resulting in the brightest views imaginable. These Vortex Diamondback HD 8x32mm Waterproof Binoculars are protected by the non-slip rubber armor grip, and the ArmorTek coatings prevent the lenses from getting scratched while you take on harsh environments. Pick up a pair of Vortex Diamondback HD 8x32 Roof Prism Binoculars for crystal clear views wherever you need them most.![]()
Specifications for Vortex Diamondback HD 8x32mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Field of View, Linear: | 426 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 8.1 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 16 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 73 mm |
| Close Focus: | 5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.4 in |
| Weight: | 15.9 oz |
| Finish: | ArmorTek |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 4.6 in |
| Objective Lens Material: | Glass |
Features of Vortex Diamondback HD 8x32mm Roof Prism Binoculars
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Diamondback HD 8x32mm Roof Prism Binoculars
- Deluxe carry case
- Deluxe carry case strap
- Comfort neck strap
- Tethered objective lens covers
- Rainguard Eyepiece Cover
- Lens Cloth
