Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-VORD842-DB-214
MPN: DB-214
UPC: 875874009936
Product Info for Vortex Diamondback HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
Scout out your surroundings in clarity and comfort with a pair of Vortex Diamondback HD 8x42 Binoculars. These Binoculars developed by Vortex house an HD optical system that produces high-resolution images without chromatic aberrations, and the fully multi-coated lenses boost light transmission for remarkably bright views. Each pair of Vortex Diamondback HD 8x42mm Waterproof Binoculars also contains ArmorTek coatings that offer superior protection against scratches, oil and dirt. Adjustable eyecups ensure a comfortable viewing session, and the diopter adjusts for the differences in your eyes to provide the most precise imaging possible. Snag a pair of Vortex Diamondback HD 8x42 Roof Prism Binoculars before your next backcountry expedition.![]()
Specifications for Vortex Diamondback HD 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 5.2 mm |
| Field of View, Linear: | 393 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 18.3 |
| Interpupillary Distance: | 55 - 73 mm |
| Close Focus: | 5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.38 in |
| Weight: | 21.8 oz |
| Finish: | ArmorTek |
| Fabric/Material: | Rubber Armor |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Shockproof: | Yes |
| Objective Lens Material: | Glass |
Features of Vortex Diamondback HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Diamondback HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
- GlassPak binocular case
- GlassPak case harness
- Comfort neck strap
- Tethered objective lens covers
- Rainguard eyepiece cover
- Lens cloth
