Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-VVRPB2-V203
MPN: V203
UPC: 875874009097
Product Info for Vortex Viper HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
Clear views, weatherproof construction, and useful features make the Vortex Viper HD 12x50 Roof Prism Binocular a promising choice for hunters, bird watchers, and nature lovers alike. Vortex designed these Binoculars with HD lens elements for a high-definition viewing experience, and the XR fully multi-coated lenses maximize light transmission so that you can use them in darker environments. The lenses also contain a dielectric coating that produces color-accurate images throughout. Each Vortex Viper HD 12x50mm Phase Corrected Binocular is outfitted with a non-slip rubber armor grip that protects the internal components while providing a comfortable grasp even in wet conditions. Get this Vortex Viper HD 12x50 Waterproof Binocular to observe your surroundings in complete clarity.![]()
Specifications for Vortex Viper HD 12x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 288 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 24.5 |
| Interpupillary Distance: | 59 - 75 mm |
| Close Focus: | 8 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 9.5 in |
| Weight: | 28.8 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5.2 in |
| Objective Lens Type: | Fully Multi-Coated |
| Height: | 6.5 in |
| Eyepiece Lens Material: | Glass |
| Objective Lens Material: | Glass |
| Minimum Focus Distance: | 9.5 ft |
| Armoring: | Rubber Armored |
Features of Vortex Viper HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Lens Coatings. Premium anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide superior light transmission for exceptional clarity and low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Viper HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- Rainguard Eyepiece Cover
- Tethered objective lens covers
- Comfort neck strap
- GlassPak Binocular Harness
