Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-VVRPB3-V201
MPN: V201
UPC: 875874009073
Product Info for Vortex Viper HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
Spot targets from afar in clarity and comfort with the Vortex Viper HD 10x42 Roof Prism Binocular. These Binoculars developed by Vortex feature HD lens elements that are XR fully multi-coated for superior light transmission even in darker surroundings. The Vortex Viper HD 10x42mm Phase Corrected Binocular is protected by a non-slip rubber armor grip that can be grasped even in rainy environments. For a hands-free viewing session, mount these binos to a tripod with ease. Pick up the Vortex Viper HD 10x42 Waterproof Binocular for spectacular views in nearly any setting.![]()
Specifications for Vortex Viper HD 10x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 341 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 6.5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 8.75 in |
| Weight: | 24.9 lb |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Objective Lens Type: | Fully Multi-Coated |
| Minimum Focus Distance: | 6.5 ft |
| Height: | 6.5 in |
| Eyepiece Lens Material: | Glass |
| Objective Lens Material: | Glass |
| Armoring: | Rubber Armored |
Features of Vortex Viper HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Lens Coatings. Premium anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide superior light transmission for exceptional clarity and low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Viper HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
- Rainguard Eyepiece Cover
- Tethered objective lens covers
- Comfort neck strap
- GlassPak Binocular Harness
