1 of 2 images
Vortex Radian Ball Head, Black, 6.75x7.75x5, TRH-BAL1
2 of 2 images
Vortex Radian Ball Head, Black, 6.75x7.75x5, Medium, TRH-BAL1
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black
- Attachment Type:
- Arca
- Length:
- 6.75 in
Code: VX-EA-LE12B-TRH-BAL1
MPN: TRH-BAL1
UPC: 843829113397
List: $429.99Save 40%
$257.49
Product Info for Vortex Radian Ball Head
Independent pan movement and tension control with integrated level. 45 degrees of tilt and notches for up to 90 degrees for all the travel you need.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Radian Ball Head:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Attachment Type: | Arca |
| Length: | 6.75 in |
| Weight: | 35.2 oz |
| Width: | 7.75 in |
| Height: | 7 in |
| Maximum Loading Weight: | 55 lb |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vortex Radian Ball Head
- Max Load 55 lbs.
Package Contents:
- Vortex Radian Ball Head
- Quick-Release Plate with 1/4-20 Thread