Tap Tap to Zoom
- Image Stabilizer:
- No
- Color:
- Black
Code: VX-M5-RPRM-RP-100
MPN: RP-100
UPC: 875874007376
Product Info for Vortex Recce Pro HD 8x32mm Monocular
The Vortex RECCE Pro HD 8x32mm Waterproof Monocular is the perfect hand-held sighting tool for quick reconnaissance and range estimation. These Monoculars by Vortex feature XR fully multi-coated lenses and high-definition glass for crystal clear resolution and sharp images. The Vortex RECCE Pro HD 8x32 All-Purpose Monocular is extremely durable with argon gas-purging, o-ring seals, and ArmorTek coatings. For a monocular that can be used anywhere, anytime, choose the Vortex RECCE Pro HD 8x Ranging Monocular.![]()
Specifications for Vortex Recce Pro HD 8x32mm Monocular:
| Manufacturer: | Vortex |
| Image Stabilizer: | No |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Field of View, Linear: | 400 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.6 degrees |
| Eye Relief: | 14.5 mm |
| Weight: | 11 oz |
| Close Focus: | 5 ft |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Vortex Recce Pro HD 8x32mm Monocular
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness and light transmission.
- XR Lens Coatings. Premium anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide superior light transmission for exceptional clarity and low-light performance.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Recce Pro HD 8x32mm Monocular
- Lanyard
- MOLLE/PALS compatible pouch
- Utility clip
