Tap Tap to Zoom
- Image Stabilizer:
- No
- Color:
- Green
Code: VX-M5-S105-S105
MPN: S105
UPC: 875874002081
Product Info for Vortex Solo 10x25 Monocular
Vortex Solo 10x25 Monocular S105 is a great 25mm to carry on your hiking or camping trips when packing super light. The Solo 10x25 Monocular by Vortex weighs less than six ounces, sealed with O-rings to prevent moisture and debris from getting into the monocular and the barrel is filled with Nitrogen gas to prevent fogging. We offer Vortex and other brand's monoculars at discount price. We are an Authorized US Distributor for Vortex monoculars. All monoculars by Vortex from our online store come with full manufacturer's warranty.![]()
Specifications for Vortex Solo 10x25 Monocular:
| Manufacturer: | Vortex |
| Image Stabilizer: | No |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Field of View, Linear: | 315 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Eye Relief: | 14.5 mm |
| Weight: | 5.6 oz |
| Close Focus: | 16.4 ft |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Vortex Solo 10x25 Monocular
- SD Optical System. High-quality optical system reduces chromatic aberration and delivers clean, bright, sharp images.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Nitrogen Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Solo 10x25 Monocular
- Neck lanyard
- Soft carry case
