1 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Dead-Hold 2A BDC MOA Reticle, Black, 9.5, 15.3oz, CFR-1401I
2 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Dead-Hold 2A BDC MOA Reticle, Black, 9.5, 15.3oz, CFR-1401I
3 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Dead-Hold 2A BDC MOA Reticle, Black, 9.5, 15.3oz, CFR-1401I
4 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Dead-Hold 2A BDC MOA Reticle, Black, 9.5, 15.3oz, CFR-1401I
5 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Dead-Hold 2A BDC MOA Reticle, Black, 9.5, 15.3oz, CFR-1401I
6 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Dead-Hold 2A BDC MOA Reticle, Black, 9.5, 15.3oz, CFR-1401I
7 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Dead-Hold 2A BDC MOA Reticle, Black, 9.5, 15.3oz, CFR-1401I
8 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Dead-Hold 2A BDC MOA Reticle, Black, 9.5, 15.3oz, CFR-1401I
9 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Dead-Hold 2A BDC MOA Reticle, Black, 9.5, 15.3oz, CFR-1401I
10 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Dead-Hold 2A BDC MOA Reticle, Black, 9.5, 15.3oz, CFR-1401I
11 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Dead-Hold 2A BDC MOA Reticle, Black, 9.5, 15.3oz, CFR-1401I
12 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Dead-Hold 2A BDC MOA Reticle, Black, 9.5, 15.3oz, CFR-1401I
13 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Dead-Hold 2A BDC MOA Reticle, Black, 9.5, 15.3oz, CFR-1401I
14 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Dead-Hold 2A BDC MOA Reticle, Black, 9.5, 15.3oz, CFR-1401I
15 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Dead-Hold 2A BDC MOA Reticle, Black, 9.5", 15.3oz, CFR-1401I
Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Dead-Hold 2A BDC MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte Anodized
- Color:
- Black
- Weight:
- 1.78 lb
- Adjustment Click Value:
- 1/2 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- W/E Travel at 100 Yds:
- 130 MOA
Code: VX-RS-CRSS14-CFR-1401I
MPN: CFR-1401I
UPC: 843829145978
List: $339.99Save 35%
$219.99
Product Info for Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Whether threading shots through dense timber or dialing in at extended range, Crossfire HD delivers sharper detail and improved light transmission, giving you the confidence to own any hunt.![]()
Specifications for Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Reticle: | Dead-Hold 2A BDC MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte Anodized |
| Field of View, Linear: | 109.5 - 26.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.78 lb |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Range: | 130 MOA |
| W/E Travel at 100 Yds: | 130 MOA |
Features of Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- HD Optical System
- Fully Multi-Coated Lenses
- Fast-Focus Eyepiece
- Aircraft Grade Aluminum
- Low-Glare Matte Black Anodize
- Waterproof
- Fogproof
- Shockproof
Package Contents:
- Vortex Crossfire HD 1-4x24mm LPVO 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Flip Caps 2" Sunshade Lens Cloth Turret Tool CR2032 Battery