1 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube Riflescope, Second Focal Plane, Illuminated Dead-Hold 2A BDC MOA Scout, Black, 8.7in, 11.6oz, CFR-1501I
2 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube Riflescope, Second Focal Plane, Illuminated Dead-Hold 2A BDC MOA Scout, Black, 8.7in, 11.6oz, CFR-1501I
3 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube Riflescope, Second Focal Plane, Illuminated Dead-Hold 2A BDC MOA Scout, Black, 8.7in, 11.6oz, CFR-1501I
4 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube Riflescope, Second Focal Plane, Illuminated Dead-Hold 2A BDC MOA Scout, Black, 8.7in, 11.6oz, CFR-1501I
5 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube Riflescope, Second Focal Plane, Illuminated Dead-Hold 2A BDC MOA Scout, Black, 8.7in, 11.6oz, CFR-1501I
6 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube Riflescope, Second Focal Plane, Illuminated Dead-Hold 2A BDC MOA Scout, Black, 8.7in, 11.6oz, CFR-1501I
7 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube Riflescope, Second Focal Plane, Illuminated Dead-Hold 2A BDC MOA Scout, Black, 8.7in, 11.6oz, CFR-1501I
8 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube Riflescope, Second Focal Plane, Illuminated Dead-Hold 2A BDC MOA Scout, Black, 8.7in, 11.6oz, CFR-1501I
9 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube Riflescope, Second Focal Plane, Illuminated Dead-Hold 2A BDC MOA Scout, Black, 8.7in, 11.6oz, CFR-1501I
10 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube Riflescope, Second Focal Plane, Illuminated Dead-Hold 2A BDC MOA Scout, Black, 8.7in, 11.6oz, CFR-1501I
11 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube Riflescope, Second Focal Plane, Illuminated Dead-Hold 2A BDC MOA Scout, Black, 8.7in, 11.6oz, CFR-1501I
12 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube Riflescope, Second Focal Plane, Illuminated Dead-Hold 2A BDC MOA Scout, Black, 8.7in, 11.6oz, CFR-1501I
13 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube Riflescope, Second Focal Plane, Illuminated Dead-Hold 2A BDC MOA Scout, Black, 8.7in, 11.6oz, CFR-1501I
14 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube Riflescope, Second Focal Plane, Illuminated Dead-Hold 2A BDC MOA Scout, Black, 8.7in, 11.6oz, CFR-1501I
15 of 15 images
Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube Riflescope, Second Focal Plane, Illuminated Dead-Hold 2A BDC MOA Scout, Black, 8.7in, 11.6oz, CFR-1501I
Tap Tap to Zoom
Documents
In Stock
2 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $319.99Save 38%
$199.49
List: $319.99Save 38%
$199.49
Product Info for Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane
Whether threading shots through dense timber or dialing in at extended range, Crossfire HD delivers sharper detail and improved light transmission, giving you the confidence to own any hunt.![]()
Specifications for Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 1.5 - 5 x |
| Reticle: | Illuminated Dead-Hold 2A BDC MOA |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte Anodized |
| Field of View, Linear: | 23 - 6.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 13 - 24 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.48 lb |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Adjustment Range: | 100 MOA |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
Features of Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane
- HD Optical System
- Fully Multi-Coated Lenses
- Fast-Focus Eyepiece
- Aircraft Grade Aluminum
- Low-Glare Matte Black Anodize
- Waterproof
- Fogproof
- Shockproof
Package Contents:
- Vortex Crossfire HD 1.5-5.5x32 mm Scout 1 in Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane
- Neoprene Cover
- 3in Sunshade
- Turret Tool
- Lens Cloth
- CR2032 Battery