Tap Tap to Zoom
Product Info for Vortex Razor HD Gen II 4.5-27x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
The Vortex Razor HD Gen II 4.5-27x56mm Waterproof Rifle Scope provides optimal image sharpness and brightness from edge to edge. These Riflescopes engineered by the experts at Vortex feature 6x zoom range, a 34mm single-piece aircraft-grade aluminum tube, and a sophisticated L-Tec turret system. The Vortex Razor HD Gen II 4.5-27x56mm Shockproof Rifle Scope includes an Apochromatic objective lens system that uses index-matched lenses to correct color across the entire visual spectrum. The Vortex Razor HD Gen II 4.5-27x56mm Rifle Scope gives you unparalleled durability and performance with an accurate holdover and ranging at all magnifications.![]()
Specifications for Vortex Razor HD Gen II 4.5-27x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4.5 - 27 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.07 - 12.4 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hard Anodized |
| Field of View, Linear: | 25.3 - 4.4 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 in |
| Color: | Stealth Shadow |
| Weight: | 48.5 oz |
| Length: | 14.4 in |
| Parallax: | 32 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 16.5 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 2.55 in |
| Focus Range: | 32 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Life: | 150 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Vortex Razor HD Gen II 4.5-27x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Precision-machined from aircraft grade aluminum with anti-galling properties for a lighter weight, strong, durable tube. Stainless Steel offset coil spring erector biasing system withstands much higher stresses than traditional flat erector springs.
- Provides quick visual and tactile reference of elevation turrets rotational position.
- Heat-treated, hardened-steel pad floats on turret screws end, linking with hardened steel ring on erector tube for steel-on-steel contact. Prevents galling or deformation of contact point for superb durability and repeatability.
- XR Plus Fully Multi-Coated
- Prevents elevation turret from dialing below sight in range using rugged steel components. Internal mechanisms stay free of sand, dirt, dust, moisture and other foreign materialseven when setting the zero-stop position.
- Infinite zero setting positions allow zero to be set between clicks for optimal accuracy.
- Optimize image sharpness and brightness from edge to edge.
- Cutting edge coating application process provides unparalleled coating durability and performance
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Razor HD Gen II 4.5-27x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- L-Tec Tool
- 4-inch sunshade
- 2mm hex wrench
- CR2032 battery
- Lens cloth
