Tap Tap to Zoom
Product Info for Vortex Razor HD Gen III 4-24x44mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
Everything is in range. Trusted by elite shooters, the Razor HD Gen III 4-24x44 FFP delivers the versatility needed for high-stakes tactical operations. Its low magnification and wide field of view ensure fast observation and close-range shots, while high magnification provides precision for long-range target identification. With a compact, rugged design that minimizes weight without sacrificing performance, it offers top-tier optics and unmatched reliability when it matters most.![]()
Specifications for Vortex Razor HD Gen III 4-24x44mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 24 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Anodized |
| Eye Relief: | 3.3 in |
| Color: | Stealth Shadow |
| Weight: | 32.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 12.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 15 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Fogproof: | Yes |
| Windage Adjustment: | 86 MOA |
Features of Vortex Razor HD Gen III 4-24x44mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Class leading HD Optical System
- L-Tec+ Zero System
- Compact and Lightweight
- XR Plus Lens Coatings
- Micro-Adjust Zero Setting
- Optically Indexed Lenses
- APO
- Plasma Tech
- Glass-Etched Reticle
- ArmorTek
- Locking Side Illumination
- Argon Gas Purged
- Waterproof, Fogproof, Shockproof
Package Contents:
- Vortex Razor HD Gen III 4-24x44mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- 3 in Sunshade
- Throw Lever
- Defender Flip Caps
- Lens Cloth
- CR2032 Battery
- Custom 2mm Throw Lever Tool
- Custom 2.5mm Turret Tool