Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Straight-Wall BDC MOA
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black
- Weight:
- 18.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: VX-RS-VCS1-CF2-31011SW
MPN: CF2-31011SW
UPC: 843829116558
Product Info for Vortex Crossfire II Straightwall 3-9x50mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope
Whatever the reason you shoot straight-wall cartridges (like the .450 Bushmaster, 350 Legend, and .45-70 Government), the Crossfire II 3-9x50 Straight-Wall is built to help you get the most out of these classic cartridges. With a Bullet Drop Compensator (BDC) reticle optimized for straight-wall hunting, youll enjoy accurate holdovers and rapid target acquisition. The one-inch tube provides an ideal combination of adjustment, size, and weight for a variety of hunting scenarios, and of course, you can count on the workhorse value of the Crossfire II line to help you fill those tags, year after year.![]()
Specifications for Vortex Crossfire II Straightwall 3-9x50mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Straight-Wall BDC MOA |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5.56 - 16.67 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Anodized |
| Field of View, Linear: | 32 - 12.9 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 6 - 2.5 degrees |
| Eye Relief: | 3.8 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 18.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 12.8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Caliber: | .45-70 Government, .350 Legend, .450 Bushmaster |
| Width: | 12.8 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Height: | 2.24 in, 2.27 in |
| Focus Range: | 100 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Operating Temperature: | -25 - 60 Celsius |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Nitrogen Filled: | Yes |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Vortex Crossfire II Straightwall 3-9x50mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope
- Fully Multi-Coated
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Crossfire II Straightwall 3-9x50mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope
- Tethered Lens Covers
- Lens Cloth
