Tap Tap to Zoom
- Vortex Razor HD Gen III 6-36x56 Rifle Scope FAQ
- Vortex Razor HD Gen III 6-36x56 Rifle Scope Manual
- Vortex Razor HD Gen III 6-36x56 Rifle Scope Reticle Sheet
- Vortex Razor HD Gen III EBR-7D MRAD Reticle Manual
- Vortex Razor HD Gen III EBR-7D MOA Reticle Manual
- Vortex Razor HD Gen III 6-36x56 Rifle Scope Spec Sheet
Product Info for Vortex Razor HD Gen III 6-36x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
The intensity of long-range, tactical situations can push even the best shooters to their limits. When that intensity defines your shooting experience, the Vortex Razor HD Gen III 6-36x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope offers the precision tools you need to act quickly and decisively. Built around the perfect balance of magnification and field of view, these Riflescopes offer an optical system with the resolution and contrast you need to clearly identify far away targets in-scope. To get the absolute most out of the First Focal Plane reticle, the EBR-7D presents a clean sight picture while still providing ample wind holds and ranging information. The L-Tec+ Zero Stop System with micro-adjust dial means a rapid return to an ultra-fast, fine-tuned zero. Round it out with a rugged build designed for the field and the Vortex Razor HD Gen III 6-36x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope is the long-range tactical solution you have been waiting for.![]()
Specifications for Vortex Razor HD Gen III 6-36x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 6 - 36 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Anodized |
| Field of View, Linear: | 3.5 - 20.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Stealth Shadow |
| Weight: | 45.1 oz |
| Length: | 15.3 in |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Optical Coating: | XR Plus Coating |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of Vortex Razor HD Gen III 6-36x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Provides quick visual and tactile reference of elevation turret's rotational position.
- XR Plus Fully Multi-Coated
- The L-Tec+ Zero System is easy to use with all captive parts and only one set screw, making zeroing quick and simple. Once set, it also allows for more travel.
- Infinite zero setting positions allow zero to be set between clicks for optimal accuracy.
- Optimize image sharpness and brightness from edge to edge.
- Cutting edge coating application process provides unparalleled coating durability and performance
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Razor HD Gen III 6-36x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- 3 Inch Sunshade
- Throw Lever
- Defender Flip Caps
- Lens Cloth
- CR2032 Battery
- Custom 2mm Throw Lever Tool
- 2.5mm Turret Tool
