Tap Tap to Zoom
- Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm Rifle Scope Parts Diagram
- Vortex Razor HD LHT Rifle Scope FAQ
- Vortex Razor HD LHT FFP Rifle Scope Manual
- Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm Rifle Scope XLR-2 Reticle Sheet
- Vortex Razor HD LHT XLR-2 MRAD Reticle Manual
- Vortex Razor HD LHT XLR-2 MOA Reticle Manual
- Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm Rifle Scope Spec Sheet
Show with deals only:
Product Info for Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
Western hunting demands an optic built for long range and the long haul, and the Razor HD LHT 4.5-22x50 FFP delivers. You still get the core of the Razor HD LHT, including a stunning HD optical system and rugged build in a hunting scope thats among the lightest in its class. Where the Razor HD LHT 4.5-22x50 FFP distances itself is in offering more magnification, and a first focal plane reticle featuring the XLR-2 reticle system, which is intuitive, easy to use, and illuminated. You also get their RevStop Zero System for a reliable return to zero after dialing in the field, and a locking elevation turret keeps your zero safe.![]()
Specifications for Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4.5 - 22 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 11.11 - 2.27 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Anodized |
| Field of View, Linear: | 23.5 - 4.7 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 4.5 - 0.1 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.7 oz |
| Length: | 13.3 in |
| Parallax: | 25 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 2.3 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | XR Plus Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 10 |
| Operating Temperature: | -20 - 60 Celsius |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- XR Plus Fully Multi-Coated
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- Tethered Lens Covers
- Sunshade
- Lens Cloth
- RevStop Zero Ring
- CR2032 Battery
