Tap Tap to Zoom
- Vortex Diamondback 4-16x44mm Rifle Scope Parts Diagram
- Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope Manual
- Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope EBR-2C MRAD Reticle Manual
- Vortex Diamondback Tactical Rifle Scope EBR-2C MOA Reticle Manual
- Vortex 4-16x44 Diamondback Tactical FFP Rifle Scope EBR-2C MOA User Manual
- Vortex 4-16x44 Diamondback Tactical FFP Rifle Scope EBR-2C MRAD User Manual
Show with deals only:
Product Info for Vortex Diamondback Tactical FFP 4-16x44mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
This Vortex Diamondback Tactical FFP 4-16x44mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope is the ultimate long-range optic for hunting, target shooting, and competitive match events. Vortex designed this 4-16x24 Diamondback to provide all the benefits of a tactical scope without unnecessary bulk or features that would impact optical clarity and performance. These 30 mm Riflescopes come with exposed turrets that offer unparalleled tracking performance, and the advanced optical system provides crisp, clear images even at maximum magnification. Extra-low dispersion glass and fully multi-coated lenses create a bright, high-resolution sight picture with true colors throughout.![]()
The Vortex Diamondback Tactical FFP 4-16x44mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope is protected by a tough yet lightweight aluminum housing that is completely waterproof, fogproof, and shockproof. Built to handle harsh weather conditions and powerful recoil, the Diamondback Tactical FFP 4-16x44mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope is perfect for any occasion. The matte black hard anodized finish increases the scope's durability while also eliminating glare to keep you hidden in the brush while you scout whitetails from a distance. A fast-focus eyepiece helps you lock onto your target quicker, and the ribbed magnification ring allows for fast, easy adjustments to ensure you don't miss that perfect shot. Grab a Vortex Tactical rifle scope today to unlock your full potential and deliver your best shooting performance yet.
Specifications for Vortex Diamondback Tactical FFP 4-16x44mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.75 - 11 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Hard Anodized |
| Field of View, Linear: | 6.7 - 26.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 23.1 oz |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 4 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 2.01 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Vortex Diamondback Tactical FFP 4-16x44mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- Fully Multi-Coated
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Diamondback Tactical FFP 4-16x44mm 30mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- Lens Covers
- Lens Cloth
- Sunshade
