Tap Tap to Zoom
Product Info for Vortex Banshee Sunglasses
You no longer have to choose between style and safety on range days. Banshee lets you transition from sighting in to stepping out, no gear change required. Lightweight, flexible, and constructed from ballistic- rated materials, its eyewear that delivers real protection minus the hyper- tactical overkill. Comfortable enough for town visits yet tough enough for unexpected ricochets, Banshee lets you move with confidence between worlds knowing youll always be protected![]()
Specifications for Vortex Banshee Sunglasses:
| Manufacturer: | Vortex |
| Application: | Outdoor |
| Frame Color: | Black |
| Temple Length: | 135 mm |
| Polarized: | Yes |
| Age Group: | Adults |
| Frame Material: | Ballistic |
| Gender: | Unisex |
| Lens Diameter: | 56 mm |
| Distance Between Lenses: | 16 mm |
Features of Vortex Banshee Sunglasses
- Ballistic-rated materials safeguards against unexpected breaks during rigorous activity
- Full frame (and lenses) safety rated ANSI Z87.1
- Shatter-resistant lenses keeps your eyes safe from high-speed projectiles and impacts
- Lenses are safety rated to MIL-PRF 32423-A 4.8.4 Ballistic Impact Testing
- Anti-scratch coating reduces risk of unsightly and obstructive scratches during daily use
- Lightweight & flexible design for prolonged wear and comfort, even under ear protection
- Non-slip bridge and templates eliminates the worry of your glasses sliding off during intense activities or sweat
- Smudge-resistant coating reduces blemishes and simplifies maintenance
- 100% UV protection shields your eyes from the suns harmful rays
- Anti-reflective properties minimizes distracting reflections, ensuring optimal focus in varying lighting conditions
- Polarized lenses cuts glare and reduces eye strain during prolonged exposure in bright conditions
Package Contents:
- Vortex Banshee Sunglasses
- Protective case
- Microfiber cloth