Tap Tap to Zoom
Product Info for Tactical Tailor Fight Light 5.56 Single Mag Pouch
Our Single 5.56 Mag Pouch will hold one 30 round M16 style 5.56 magazine. The open top design includes a bungee retention strap to allow for silent removal of your magazine. The pouch also features modular webbing on the front and back, allowing the user to stack other modular pouches on top of it, as well as the ability to securely carry a standard size pistol. The retention strap will keep an M9 or 1911 sized weapon secure until you want to remove it. Attaches to any MOLLE/PALS style webbing using two included long MALICE Clips.![]()
Specifications for Tactical Tailor Fight Light 5.56 Single Mag Pouch:
| Manufacturer: | Tactical Tailor |
| # of Mag Pouch Compartments: | 1 |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Accessory Attachment System: | Clip |
| Width: | 3 in |
| Depth/Thickness: | 1 in |
| Internal Height: | 6 in |
| Internal Depth/Thickness: | 1 in |
| Number of Rounds: | 30 |
Package Contents:
- Tactical Tailor Fight Light 5.56 Single Mag Pouch
- MALICE Clips