Tap Tap to Zoom
Product Info for Wiley X WX Gravity Sunglasses
The Wiley X WX Gravity Sunglasses has been produced to function as the ideally suited approach to help keep your eyes safe and protected. Your eyes are some of your biggest assets, and an effective pair of safety glasses are a good way to help keep your eyes free from danger. Thanks to the Wiley X WX Gravity Sunglasses there has never been a much better time for you to receive a great set of security glasses. These Safety Glasses from Wiley X are fashioned by using exceptionally trustworthy resources that will supply you with a resilient and tough selection for eye safety expectations. Wiley X has been making good quality security glasses for a long time, and the Wiley X WX Gravity Sunglasses is the outcome of their devotion to providing you the most effective product your money can buy. For a great way to ensure you are working together with some of the best safety glasses the eye safety community provides, choose the Wiley X WX Gravity Sunglasses.
Specifications for Wiley X WX Gravity Sunglasses:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Size: | Medium/Large |
| Age Group: | Adults |
| Temple Length: | 119 mm |
| Gender: | Unisex |
| Quantity: | 1 |
| Photochromic: | No |
| Temple Design: | Wrap |
| Package Type: | Box |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Lens Diameter: | 63 mm |
| Horizontal Frame Measurement: | 38 mm |
| Vertical Frame Measurement: | 62 mm |
| Distance Between Lenses: | 17 mm |
Features of Wiley X Gravity Sun / Safety Glasses:
- Features Wiley X patented removable facial cavity seal technology
- Gasket blocks out wind, light, dust, and debris for a secure fit at high speeds and protection from hazards
- Shatterproof lenses block 100% of UV rays
- Certified to ANSI Z87.1-2003 high impact and optical performance standard
- Rated as OSHA-grade occupational protective eyewear
- Fits medium to large heads
- Comes with a removable facial cavity seal, large black zippered carrying case, leash cord, and cleaning cloth
Package Contents:
- Wiley X WX Gravity Sunglasses
- Case
- Strap
- Cleaning Cloth