01:16
04:03
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Wiley X Anthem | Built To Protect
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Born on the Battlefield // The Wiley X Story
1 of 2 images
Wiley X P-17 Black OPS Tactical Sunglasses - Smoke Grey Lens / Matte Black Frame P-17M
2 of 2 images
Wiley X P-17 - Captivate - Polarized Red Mirror/ Black Crystal Frame, P-17R
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
2 Models AvailableFrame Color
All
Lens Color
All
Polarized
All
Search
$110.00
$200.00
Product Info for Wiley X P-17 Sunglasses
Captivate Polarized Red Mirror /Crystal Frame![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Wiley X P-17 Sunglasses:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Application: | Casual |
| Size: | Small/Medium |
| Age Group: | Adults |
| Temple Length: | 120 mm |
| Gender: | Unisex |
| Included Accessories: | Leash Cord, Case & Cleaning Cloth |
| Photochromic: | No |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Lens Diameter: | 60 mm |
| Distance Between Lenses: | 17 mm |
| Fit: | Standard |
Features of Wiley X P17 Sunglasses:
- Impact Resistant Mirror Lenses
- Trilolid Nylon ANSI Certified Frame
- Rubber Nose Pads
- V-Wave Rubber Temple Tips
Package Contents:
- Wiley X P-17 Sunglasses
- Soft Case
- Leash Cord