00:38
01:16
04:03
00:00
/
-00:33
1 of 3 videos
Wiley X Boss vs. 200ft. Bridge
00:00
/
-00:33
2 of 3 videos
Wiley X Anthem | Built To Protect
00:00
/
-00:33
3 of 3 videos
Born on the Battlefield // The Wiley X Story
1 of 2 images
Wiley X Boss Sunglasses-Matte Black Frame-Clear Lens CCBOS03
2 of 2 images
Wiley X Boss Sunglasses, Smoke Grey/Matte Black w/RX RIMs, CCBOS03D
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Frame Color
All
Lens Color
All
Search
$134.00
$138.00
Product Info for Wiley X WX Boss Sunglasses
Wx Boss Silver Flash Grey Lens/gloss Black Frame![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Wiley X WX Boss Sunglasses:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Size: | Medium/Large |
| Application: | Casual |
| Age Group: | Adults |
| Frame Color: | Matte Black |
| Temple Length: | 125 mm |
| Additional Features: | Base Curve 8, RX-Able |
| Gender: | Unisex |
| Included Accessories: | Removable Facial Cavity, Leash Cord, Case & Cleaning Cloth |
| Horizontal Lens Measurement A: | 68 mm |
| Polarized: | No |
| Photochromic: | No |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Lens Diameter: | 68 mm |
| Distance Between Lenses: | 18 mm |
| Vertical Lens Measurement B: | 42 mm |
| Fit: | Standard |
| Effective Lens Diameter ED: | 71 mm |
Package Contents:
- Wiley X Wx-boss