Tap Tap to Zoom
Product Info for Wiley X WX Saint Sunglasses
Meet the lightweight and bad eyewear, WX SAINT. It has a frameless bottom lens design and unique frame click system which makes it very easy to change the lenses in all environments. Mette Black Frame and selection of lenses give you the great flexibility in a tasteful protective eyewear granting safety at all times. You get decent and balance eyewear with this model. The WX curved temple system provides you with a secure and comfort feeling that allows you to move fast and quickly without compromise the safety the eyewear provide.![]()
Specifications for Wiley X WX Saint Sunglasses:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Application: | Casual |
| Frame Color: | Matte Black |
| Age Group: | Adults |
| Temple Length: | 114 mm |
| Photochromic: | No |
| Polarized: | No |
| Included Accessories: | Leash Cord, Case & Cleaning Cloth |
| Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Lens Shape: | Square |
| Temple Design: | Wrap |
| Size: | Small/Medium |
| Package Type: | Box |
| Gender: | Unisex |
| Lens Diameter: | 68 mm |
| Distance Between Lenses: | 16 mm |
| Fit: | Standard |
Features of Wiley X WX Saint Sunglasses
- Alternative Fit For Shallow Nose Bridge
- Shatterproof Selenite Polycarbonate lenses that meet the MIL-PRF-32432(GL) ballistic standards: ANSI Z87.1 optical clarity and high mass/high velocity impact standards: as well as US Federal OSHA 1910.133(b)(1)(1) standards
- 100% UVA/UVB protection with distortion free clarity
- T-Shell Lens coating resists scratching
- Double-injected rubber temples for non-slip comfort
- Prescription Ready
Package Contents:
- Wiley X WX Saint Sunglasses
- Case
- Strap
- Cleaning Cloth