Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 6.38 in
- Overall Length:
- 11 in
- Blade Shape:
- Bowie
- Blade Material:
- AUS
- Included Accessories:
- Kydex Sheath
- Handle Material:
- Kraton
- Blade Finish:
- TiNi
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Black
- Sheath Material:
- KYDEX
- Additional Features:
- Hardness 57-58
- Color:
- Black/Black
Code: X0-KN1-MCTC-SOG-S10B-K
MPN: SOG-S10B-K
UPC: 729857990189
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Tech Bowie Fixed Blade Knife
Based on the classic SOG Bowie that founded our company, but morphed into a top-notch work knife with the use of technology, modern materials, and a little class thrown in for good measure. For starters all the metal parts are satin finished stainless steel, polished to a mirror shine, it looks incredible! Offset against this, the tactile Kraton rubber handle nods to tradition with the use of interspaced white washers. This has never been accomplished before and provides an unmistakable SOG look. The thick (.240-inches) AUS 8 blade is topped off with a faceted tip that is a SOG signature and completes the total package.![]()
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Tech Bowie Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 6.38 in |
| Overall Length: | 11 in |
| Blade Shape: | Bowie |
| Blade Material: | AUS |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Kydex Sheath |
| Handle Material: | Kraton |
| Blade Finish: | TiNi |
| Handle Color: | Black |
| Handle Finish: | Black |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 0.7 lb |
| Additional Features: | Hardness 57-58 |
| Color: | Black/Black |
| Sheath: | Yes |
| Thickness: | 0.24 in |
Features of SOG Specialty Knives & Tools Tech Bowie Fixed Blade Knife:
- Giant fixed blade utility and tactical knife inspired by the classic SOG Bowie knife
- 57-58 HRC on the Rockwell scale
- Straight edge blade
- Interspaced white washers on handle
- Kraton rubber handle
- Extra-large hand guards on handle
- Comes with hard Kydex sheath with accessory pouch
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Tech Bowie Fixed Blade Knife
- Kydex Sheath