Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.9 in
- Blade Material:
- CPM S35VN Stainless Steel
- Serrated:
- Partially Serrated
- Blade Shape:
- Clip Point
- Handle Material:
- Nylon
- Handle Finish:
- Titanium Nitride
- Blade Finish:
- Black Cerakote
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Color:
- Black
Code: X0-KN-SLX-SOG-12-21-05-57
MPN: SOG-12-21-05-57
UPC: 729857013666
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Seal XR Folding Knife
Designed and optimized in consultation with professional users, SEAL XR provides the feel and functionality of a fixed SEAL knife on a large folder frame. Built with a GRN handle and S35VN steel, its an extremely durable knife with high corrosion resistance and edge retention. With the XR lock, its fully ambidextrous and quick and smooth to open.![]()
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Seal XR Folding Knife:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 3.9 in |
| Closed Length: | 5.3 in |
| Blade Material: | CPM S35VN Stainless Steel |
| Serrated: | Partially Serrated |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 9.2 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | Nylon |
| Handle Finish: | Titanium Nitride |
| Blade Finish: | Black Cerakote |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | XR |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 5.3 oz |
| Opening Method: | Thumb Stub |
| Package Type: | Box |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Country of Origin: | USA |
Features of SOG Specialty Knives & Tools SEAL XR Folding Knife
- Smooth and rapid one-handed opening with either hand, with three methods of opening: thumb hole, XR lock and kick.
- Reliable and powerful, able to withstand up to 1,500 pounds of force, provides the ultimate built-in blade locking security when open and ensures it only opens when intended.
- CPM-S35VN is a steel that offers improved toughness, better edge retention, higher resistance to wear and edge chipping while maintaining ease of sharpening.
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools SEAL XR Folding Knife