Tap Tap to Zoom
Code: X0-KN-SOG-12-38-02-41
MPN: SOG-12-38-02-41
UPC: 729857010351
The SOG Specialty Knives & Tools -tac Xr Od Green was indeed produced to be a wonderful device for every one of your cutting requirements. Made working with insanely long-lasting components, these Tactical Knives via the experienced knifesmiths at SOG Specialty Knives & Tools will retain an edge for long periods of time before needing to be honed. The handle on the SOG Specialty Knives & Tools -tac Xr Od Green can provide a great grip in practically any situation. SOG Specialty Knives & Tools has been in the knife making market for a number of years, and the SOG Specialty Knives & Tools -tac Xr Od Green is the result of their dedication to giving you some of the finest blades that you can acquire. One of our major objectives here at Tactical-Store is to be positive that you depart happy, and the SOG Specialty Knives & Tools -tac Xr Od Green is among the many folding pocket knives that we are fired up to offer. For a superb way to make sure that you are working with a trustworthy tool that will not fail you when you will need it most, select the SOG Specialty Knives & Tools -tac Xr Od Green.
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 2.8 in |
| Closed Length: | 3.6 in |
| Overall Length: | 6.4 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Finish: | Titanium Nitride |
| Blade Thickness: | 0.08 in |
| Weight: | 1.2 oz |
| Quantity: | 1 |