Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.9 in
- Serrated:
- Non-Serrated
- Blade Shape:
- Tanto
- Color:
- Black
Code: X0-KN-SOG-15-38-14-57
MPN: SOG-15-38-14-57
UPC: 729857013307
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools -tac Au Compact - Black / Tanto Ca Special
Produced to be a wonderful knife for virtually every circumstance, the SOG Specialty Knives & Tools -tac Au Compact - Black / Tanto Ca Special is great for any time in which a top-notch blade is the key to success. These Tactical Knives from the experts at SOG Specialty Knives & Tools are made using cutting edge blade materials that will keep an edge for long stretches of time before requiring care. The handle on the SOG Specialty Knives & Tools -tac Au Compact - Black / Tanto Ca Special has been constructed to furnish you with the best grasp in pretty much any condition. Here at Tactical-Store it is our objective to be certain that you depart content, and the SOG Specialty Knives & Tools -tac Au Compact - Black / Tanto Ca Special is one of many folding pocket knives that we are glad to be able to provide our customers. For a great way to always make sure that you are cutting with some of the finest knives out there, purchase the SOG Specialty Knives & Tools -tac Au Compact - Black / Tanto Ca Special.
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools -tac Au Compact - Black / Tanto Ca Special:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 2.9 in |
| Closed Length: | 4.06 in |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Overall Length: | 7.01 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Weight: | 2.8 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools -tac Au Compact - Black / Tanto Ca Special