1 of 16 images
SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ Folding Knives, 2.9in, CRYO D2, Black Clip Point Blade, Black G10 Handle, TM1005-BX
2 of 16 images
SOG Specialty Knives & Tools Terminus Sj - Od Green - TM1004-BX
3 of 16 images
SOG Specialty Knives & Tools Terminus Sj - Od Green - TM1004-BX
4 of 16 images
SOG Specialty Knives & Tools Terminus Sj - Blackout - TM1005-BX
5 of 16 images
SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ Folding Knives, 2.9in, CRYO D2, Stonewash Clip Point Blade, OD Green G10 Handle, TM1004-BX
6 of 16 images
SOG Specialty Knives & Tools Terminus Sj - Blackout - TM1005-BX
7 of 16 images
SOG Specialty Knives & Tools Terminus Sj - Od Green - TM1004-BX
8 of 16 images
SOG Specialty Knives & Tools Terminus Sj - Blackout - TM1005-BX
9 of 16 images
SOG Specialty Knives & Tools Terminus Sj - Od Green - TM1004-BX
10 of 16 images
SOG Specialty Knives & Tools Terminus Sj - Blackout - TM1005-BX
11 of 16 images
SOG Specialty Knives & Tools Terminus Sj - Od Green - TM1004-BX
12 of 16 images
SOG Specialty Knives & Tools Terminus Sj - Blackout - TM1005-BX
13 of 16 images
SOG Specialty Knives & Tools Terminus Sj - Od Green - TM1004-BX
14 of 16 images
SOG Specialty Knives & Tools Terminus Sj - Blackout - TM1005-BX
15 of 16 images
SOG Specialty Knives & Tools Terminus Sj - Od Green - TM1004-BX
16 of 16 images
SOG Specialty Knives & Tools Terminus Sj - Blackout - TM1005-BX
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
2 Models AvailableBlade Finish
All
Handle Color
All
Search
List: $76.95Save 22%
$59.95
List: $69.99Save 14%
$59.95
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ Folding Knives
Specifically designed to be legal around the globe, Terminus SJ is designed for daily carry. SOG's slip joint design offers effortless open and close, has a blade length just under 3 inches and the G10 handle makes it rugged and easy to hold. It's the international traveler in SOG's Terminus family.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ Folding Knives:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 2.9 in |
| Closed Length: | 4.2 in |
| Blade Material: | D2 Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.1 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 2.8 oz |
| Opening Method: | Nail Nick |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ Folding Knives
- Terminus SJ G10 is one of those knives that slips easily into your pocket. With CYRO D2 steel and a G10 handle, it's fully ambidextrous and legal to carry almost anywhere.
- Versatile high-carbon tool steel cryogenically heat-treated to SOG's unique performance specifications. D2 provides the ideal combination of edge retention and durability for long-term use with ease of maintenance.
- Designed with a reversible clip that can be mounted for left or right-hand carry.
- The Terminus SJ is equipped with a slip joint mechanism that holds the blade open with a spring and is closed manually once the spring force is overcome. Elegant.
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Terminus SJ Folding Knives