Tap Tap to Zoom
Code: X0-KN1-17610257
MPN: 17610257
UPC: 729857011518
The Sog Specialty Knives & Tools Sog Knife Pentagon Fx Fde 4.77" Dbl Edge Blade Fde has been designed to function as the ideal fixed blade knife for virtually any cutting endeavor in which a high quality knife is called for. Made utilizing some incredibly formidable components, these Tactical Knives from SOG Specialty Knives & Tools will hold on to a good edge for longer periods of time than blades prepared using less significant supplies. The handle on the Sog Specialty Knives & Tools Sog Knife Pentagon Fx Fde 4.77" Dbl Edge Blade Fde will provide you with a tremendous grasp in almost any scenario. For a number of years, SOG Specialty Knives & Tools has been in the knife trade, and the Sog Specialty Knives & Tools Sog Knife Pentagon Fx Fde 4.77" Dbl Edge Blade Fde is the verification of their persistence for being confident that you've got the most effective knife for your situation. Here at Tactical-Store, we make it our obligation to provide you with the item that you have been looking for, and the Sog Specialty Knives & Tools Sog Knife Pentagon Fx Fde 4.77" Dbl Edge Blade Fde is certainly one that we are very proud to highlight. If you need a fantastic way to undertake just about any cutting job, select the Sog Specialty Knives & Tools Sog Knife Pentagon Fx Fde 4.77" Dbl Edge Blade Fde.
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 4.85 in |
| Overall Length: | 9.6 in |
| Blade Shape: | Double Edge |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Handle Material: | Glass-Filled Nylon |
| Blade Finish: | Titanium Nitride |
| Handle Color: | Flat Dark Earth |
| Handle Finish: | G-10 |
| Weight: | 5.6 oz |