Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.75 in
- Included Accessories:
- Nylon Sheath
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Finish:
- Satin
- Additional Features:
- Hardness 51-53
- Serrated:
- Serrated
- Package Type:
- Box
- Color:
- Black/Black
- Sheath Material:
- Nylon
- Blade Shape:
- Drop Point
- Width:
- 1.9 in
- Handle Material:
- Nylon
- Length:
- 7 in
- Size:
- 7 in
- Blade Finish:
- Oxide
- Fabric/Material:
- 420 Stainless Steel
- Handle Color:
- Black, Black/Blue
- Hand:
- Ambidextrous
Code: X0-M3-GAS8U-SOG-B66N-CP
MPN: SOG-B66N-CP
UPC: 729857994002
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools PowerAssist Multi-Tool
The PowerAssist takes multi-tools to a new level. This is the first in the world to house not just one but two SOG Assisted Technology blades. Start to open the main blades, which are available when the main tool is closed, and S.A.T. takes over to complete opening. When not in use, these blades lock closed using SOG patent pending side release. Flip open the tool and experience the precision of the heavy-duty plier capability and large wire cutters. Smooth handle surfaces promote comfort on even the toughest jobs. Also includes Compound Leverage gear covers, heavy duty construction, V-Cutter, built-in crimpers and beautiful sating finish.![]()
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools PowerAssist Multi-Tool:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Included Accessories: | Nylon Sheath |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Closed Length: | 4.6 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Finish: | Satin |
| Weight: | 9.6 oz, 0.6 lb |
| Additional Features: | Hardness 51-53 |
| Serrated: | Serrated |
| Package Type: | Box |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7 in |
| Color: | Black/Black |
| Sheath Material: | Nylon |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Width: | 1.9 in |
| Handle Material: | Nylon |
| Length: | 7 in |
| Size: | 7 in |
| Blade Finish: | Oxide |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Fabric/Material: | 420 Stainless Steel |
| Handle Color: | Black/Blue, Black |
| Hand: | Ambidextrous |
| Design: | Straight and Partially Serrated |
| Thickness: | 0.1 in |
Features of SOG Specialty Knives & Tools PowerAssist Multi-Tool:
- Provides good edge-holding and abrasion resistance.
- Smooth open and close with increased gripping power.
- SAT snaps the two knives open in a flash. The first multi-tool of its kind with this functionality.
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools PowerAssist Multi-Tool
- Nylon Sheath