Tap Tap to Zoom
- SightMark Wraith 4K 2-16x32mm Mini Digital Night Vision Rifle Scope Starter Guide
- SightMark Wraith 4K 2-16x32mm Mini Digital Night Vision Rifle Scope Product Comparison
- SightMark Wraith 4K 2-16x32mm Mini Digital Night Vision Rifle Scope User Manual
- SightMark Wraith 4K 2-16x32mm Mini Digital Night Vision Rifle Scope Spec Sheet
- Color:
- Black
- Reticle:
- Multiple reticles
- Night Vision Generation:
- Digital
- Image Intensifier Tube:
- High Definition (HD)
- Image Intensifier Color:
- Full Color, White Phosphor
- Resolution:
- 4K Ultra HD
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- Standard
- Battery Quantity:
- 2
Code: XK-NVR-WR1019-SM18041
MPN: SM18041
UPC: 812495026867
Product Info for SightMark Wraith 4K Mini 2-16x32mm Digital Night Vision Rifle Scope, Dual Focal Plane
The Wraith 4K Mini 2-16x32 Digital Rifle Scope combines Sightmarks rugged quality with the most advanced digital optic technology available to deliver the finest day/night Rifle Scope known to the firearms industry. Boasting an incredible 4K (3840x2160) CMOS sensor, the Wraith 4K Mini detects objects up to 300 yards away in the darkest of nights and displays them on a flawless 1280x720 FLCOS screen.![]()
Although its extremely light and compact, the Wraith 4K Mini features big-time capabilities. The Wraith 4K Minis built-in recorder produces .AVI-format videos in 1080p and/or 4K resolution, ensuring every shooting memory is captured and preserved in incredible detail. With 8x digital zoom, full-color HD imaging during the daytime and two digital night vision color palettes (black & white), 850nm IR illuminator and first-focal-plane reticle options, the Wraith 4K Mini enables shooters to locate and engage targets, near or far, with speed and precision.
Supremely durable, the Wraith 4K Mini is a solid aluminum scope that operates in temperatures ranging from 32F to 140F (0 to 60C), shockproof for drops up to 3 ft., IPX6 water resistant and capable of handling recoil up to .308 Winchester.
Specifications for SightMark Wraith 4K Mini 2-16x32mm Digital Night Vision Rifle Scope, Dual Focal Plane:
| Manufacturer: | SightMark |
| Magnification: | 2 - 16 x |
| Battery Type: | CR123A |
| Length: | 6.2 in |
| Width: | 3 in |
| Height: | 2.9 in |
| Weight: | 1.5 lb |
| Color: | Black |
| Video Record Resolution: | 1080 pixels |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Finish: | Matte |
| Reticle: | Multiple reticles |
| Reticle Focal Plane: | Dual Focal Plane |
| Night Vision Generation: | Digital |
| Image Intensifier Tube: | High Definition (HD) |
| Image Intensifier Color: | Full Color, White Phosphor |
| Display Resolution: | 1280x720 pixels |
| Resolution: | 4K Ultra HD |
| Parallax: | 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Operating Temperature: | 32 - 140 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX6 |
| Shockproof: | Yes |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Digital: | Yes |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Standard |
| Battery Quantity: | 2 |
| Mount Type: | Picatinny |
| Last Chance: | Yes |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of SightMark Wraith 4K Mini 2-16x32mm Digital Night Vision Rifle Scope, Dual Focal Plane:
- 4K Digital Imaging;
- 2-16x magnification, 8x digital zoom;
- 300-yard night detection range;
- Night vision mode;
- Daytime color mode;
- Built-in 4K video recording with audio capabilities;
- 14 reticle options with 9 colors
Package Contents:
- SightMark Wraith 4K Mini 2-16x32mm Digital Night Vision Rifle Scope, Dual Focal Plane
- 850nm IR Illuminator
- Flip-up lens cover
- Focus throw lever
- Eye cup
- Fixed picatinny mount
- User manual