Tap Tap to Zoom
- Color:
- Grey
- Reticle:
- 4 pattern
- Illumination Color:
- Green, Red
- Included Accessories:
- 1 x CR2 Battery, Allen Key, Lens Cloth, Manual, Red Dot Sight Cover
- Condition:
- New
Code: XK-RD-26012-SM26012
MPN: SM26012
UPC: 812495022074
Product Info for OpticsPlanet Exclusive SightMark Ultra Shot Plus Red Dot Reflex Sight
For a versatile sight with additional mounting capabilities, trust the SightMark Ultra Shot Plus Red Dot Reflex Sight. These Red Dot Sights by SightMark offer vast customization - including a red/green illuminated reticle and switch button on the side to adjust brightness settings. Switching the color of your reticle is helpful for colorblind users or those who prefer a brighter green point of aim. Plus, the brightness adjuster helps you match your surrounding lighting condition. This SightMark Ultra Shot Plus RDS is exceedingly durable as it is equipped with a protective aluminum shield and crafted to withstand heavy shock and recoil in the field. Powered by a CR2 battery, this sight can run up to 1,000 hours during continuous use. Pick up your SightMark Ultra Shot Weatherproof RDS for a close-quarters optic that delivers premium results for an incredibly low price.![]()
Make your Mark.
Specifications for OpticsPlanet Exclusive SightMark Ultra Shot Plus Red Dot Reflex Sight:
| Manufacturer: | SightMark |
| Color: | Grey |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Objective Window Size: | 33x24 mm |
| Reticle: | 4 pattern |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Brightness Settings: | 5 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Field of View, Linear: | 105 ft at 100 yds |
| Parallax: | 25 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Type: | CR2 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 180 - 2000 hours |
| Operating Temperature: | 0 - 120 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Length: | 4.4 in |
| Width: | 2.3 in |
| Height: | 2.4 in |
| Weight: | 9.2 oz |
| Included Accessories: | 1 x CR2 Battery, Red Dot Sight Cover, Allen Key, Manual, Lens Cloth |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | AR Red |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
Features of OpticsPlanet Exclusive SightMark Ultra Shot Plus Red Dot Reflex Sight:
- Available exclusively from OpticsPlanet
- Up to 1,000 hours of battery life
- Cast aluminum alloy housing with protective shield
- Red and green reticle illumination
- Multiple reticles
- Unlimited eye relief
- Low power consumption
- Digital switch controls
- Interlok internal locking system
- IPX4 water-resistant (weatherproof)
- Recoil rated up to a .50 cal
- Parallax corrected wide field of view
- Adjustable quick-detach weaver mount
Package Contents:
- OpticsPlanet Exclusive SightMark Ultra Shot Plus Red Dot Reflex Sight