Tap Tap to Zoom
Product Info for OpticsPlanet Exclusive Sightmark Ultra Shot M-Spec FMS Reflex Sight with Integrated Sunshade 1x33 mm
Gain lightning-fast target acquisition speeds and enhanced precision in the field while wielding a SightMark Ultra Shot M-Spec FMS Reflex Sight with Integrated Sunshade. SightMark built these Gun Sights with a wide-angle lens system that contains scratch-resistant and anti-reflective coatings to handle harsh environments while providing a clear sight picture throughout. Each SightMark SM26035 Ultra Shot M-Spec FMS Reflex Sight has an illuminated red 65-MOA circle-dot reticle with 10 unique brightness settings to best match your target background. With parallax correction beyond 10 yards and unlimited eye relief, these optics provide one of the most comfortable shooting experiences imaginable. Pick up the rugged, lightweight and feature-packed SightMark Ultra Shot M-Spec FMS Picatinny-Mounted Reflex Sight to improve your shooting experience at the range, on a hunt or during a tactical mission.![]()
Make your Mark.
Specifications for OpticsPlanet Exclusive Sightmark Ultra Shot M-Spec FMS Reflex Sight with Integrated Sunshade 1x33 mm:
| Manufacturer: | SightMark |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 33 mm |
| Objective Window Size: | 33x24 mm |
| Reticle: | Circle Dot Crosshair |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | AR Red |
| Battery Type: | CR123A |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 200 - 2000 hours |
| Operating Temperature: | -22 - 160 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IP68 |
| Water Resistant Mark: | 40 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | No |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 4.01 in |
| Width: | 1.85 in |
| Height: | 2.32 in |
| Weight: | 9.6 oz |
| Included Accessories: | Manual, Neoprene Cover, Adjustment Tools, Battery |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | AR Red |
| Brightness Index: | 1-10 |
| Quantity: | 1 |
| Tube Diameter: | 24 mm |
| Switch Type: | Digital |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of OpticsPlanet Exclusive Sightmark Ultra Shot M-Spec FMS Reflex Sight with Integrated Sunshade:
- Patented integrated sunshade
- Advanced AR coated, scratch resistant lens system
- Parallax corrected optical system
- Night vision brightness modes
- Interlock internal locking adjustment system
- 12-hr. auto shut-off
- Covered by the Sightmark Limited Lifetime Warranty
- Motion sensing on/off activation
- Low battery indicator
Package Contents:
- OpticsPlanet Exclusive Sightmark Ultra Shot M-Spec FMS Reflex Sight with Integrated Sunshade
- Manual
- Battery
- Adjustment tools
- Neoprene cover