Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Included Accessories:
- AR riser fized mount, CR1632 Battery, low profile fixed mount, Manual, Rubber Cover
- Condition:
- New
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: XK-RD-MSMRDS-SM26043
MPN: SM26043
UPC: 812495023064
Product Info for OpticsPlanet Exclusive Sightmark Mini Shot M-Spec FMS 3 MOA Dot Reflex Sight 1x21mm
Mount the Sightmark Mini Shot M-Spec FMS Reflex Sight to your Weaver or Picatinny rail system to improve your close-range precision while boosting your target acquisition speed with ease. SightMark built these Gun Sights in a durable 6061-T6 aluminum housing that is 100% waterproof and dustproof for complete weather protection and defense against debris. For a customized shooting experience, the Sightmark Mini Shot M-Spec FMS 1x Reflex Sight offers 10 reticle brightness levels so that you can match it based on your target background and ambient lighting conditions, and two of those settings are for night vision compatibility. Install this Sightmark Mini Shot M-Spec FMS 3 MOA Reflex Sight onto your shotgun, pistol or AR to dominate competitive matches, tactical operations or backcountry hunting adventures.![]()
Make your Mark.
Specifications for OpticsPlanet Exclusive Sightmark Mini Shot M-Spec FMS 3 MOA Dot Reflex Sight 1x21mm:
| Manufacturer: | SightMark |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Objective Window Size: | 21x15 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 25 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | AR Red |
| Battery Type: | CR123, CR1632 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 1000 hours |
| Operating Temperature: | -22 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 3.7 in |
| Width: | 1.81 in |
| Height: | 2.24 in |
| Weight: | 7.6 oz |
| Included Accessories: | Rubber Cover, AR riser fized mount, CR1632 Battery, Manual, low profile fixed mount |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | AR Red |
| Quantity: | 1 |
| Switch Type: | Digital |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Nitrogen Filled: | Yes |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of OpticsPlanet Exclusive Sightmark Mini Shot Mil-Spec FMS Reflex Sight, XK-RD-MSMRDS
- 100% waterproof and dustproof.
- Extremely low power consumption.
- Windage and elevation click adjustments.
- 3 MOA red dot reticle.
- 10 reticle brightness levels.
- Ambidextrous digital switch brightness controls.
- Steel protective shield.
- 12 hour auto shut off.
- Advanced, parallax free lens design.
- Rugged, lightweight aluminum alloy housing.
- Scratch resistant lens coating.
- Covered by the Sightmark Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- OpticsPlanet Exclusive Sightmark Mini Shot M-Spec FMS Reflex Sight
- Rubber cover
- Low profile fixed mount
- AR riser fixed mount
- CR1632 battery
- Manual