Tap Tap to Zoom
- Sightmark Warranty Information
- Sightmark Wolverine FSR and CSR Series User Manual
- Sightmark Wolverine FSR Reflex Sight Specifications
- Sightmark Wolverine Red Dot Sight, 1x28 mm, 2 MOA Red Dot Reticle, Black, SM26020
- Wolverine FSR and CSR Series User Manual
- SightMark Wolverine FSR Red Dot Sight - Dark Earth
- SightMark Wolverine FSR LQD Reflex Sight
- Color:
- Black
- Reticle:
- 2 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
Code: XK-RD-WFSRDS-EE
MPN: SM26020
UPC: 812495020292
Product Info for SightMark Wolverine 1x28mm FSR Reflex Red Dot Sight
Sightmark Wolverine FSR 2MOA Adjustable Red Dot was designed for short-range shooting on the AR platform. These Red Dot Sights from SightMark are built with 6061-T6 aluminum and rubber armored so they are durable enough for a lifetime of use. Matte finish on these Sightmark Wolverine FSR 2MOA Rugged Reflex Sights gives them a tactical look and reduces reflections for more stealth. Take aim in all kinds of weather, temperatures, and terrain with the dust proof, waterproof, fogproof, nitrogen purged, shockproof, and affordable Sightmark Wolverine FSR 2MOA Lightweight Red Dot Sight.![]()
Make your Mark.
Specifications for SightMark Wolverine 1x28mm FSR Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SightMark |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Objective Window Size: | 33x24 mm |
| Reticle: | 2 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | 25 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | AR Red |
| Battery Type: | AA |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 6 hours |
| Operating Temperature: | -22 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 4.4 in |
| Width: | 2.9 in |
| Height: | 2.6 in |
| Weight: | 12.3 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | AR Red |
| Tube Diameter: | 28 mm |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
Features of SightMark Wolverine 1x28mm FSR Reflex Red Dot Sight:
- Digital switch brightness controls
- Scratch resistant, anti-reflective lens coating
- 28mm objective lens for quicker acquisition
- Protected adjustment caps
- Rubber armored, single piece 6061-T6 aluminum housing
- Adjustable mount height
- IP67 waterproof rating - submersible to 1m/3ft
- Fog-proof, nitrogen purged
- Night vision compatible
- Unlimited eye relief
- Shockproof design
- Wide range of operating temperature, -22 to 122 deg F
- 6 years of continuous battery life
- Flat dark earth rubber armor
- Powered by a single AA battery
Package Contents:
- SightMark Wolverine 1x28mm FSR Reflex Red Dot Sight
- Rubber lens cover
- Picatinny mount
- Riser for absolute cowitness
- Manual