Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- HDR
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 18 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
Code: XK-RS-FA3PR10-SM13140HDR
MPN: SM13140HDR
UPC: 812495029837
Product Info for SightMark Presidio 1-6x24 30mm Tube HDR LPVO Rifle Scope
Offering a wide magnification range for close to mid-range shooting, the Presidio 1-6x24 combines elite performance with a sleek, stealthy appearance. Designed for shooters, the Presidio 1-6x features a second focal plane BDC reticle calibrated for 55gr 5.56/.223, red reticle illumination for contrast against targets and low light shooting, and fully multi-coated optics.![]()
Its capped, low-profile turrets produce clear, audible clicks and feature aggressive exterior knurling, to add a distinct tactile feel to give shooters greater confidence when adjusting their windage and elevation. With built-in zero stops, and a single-piece, 30mm tube and aircraft grade aluminum construction, the Presidio is extremely accurate and durable.
IP67 waterproof and dust-proof, the Presidio is ideal for a variety of firearms, including ARs and bolt actions rifles.
Specifications for SightMark Presidio 1-6x24 30mm Tube HDR LPVO Rifle Scope:
| Manufacturer: | SightMark |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | HDR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 18 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 2.41 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Brightness Settings: | 6 |
| Battery Life: | 80 hours |
| Shockproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Features of SightMark Presidio 1-6x24 30mm Tube HDR Rifle Scope
- BDC reticle calibrated for .223 55gr
- 6:1 zoom ratio
- Capped, tactile, lowprofile turrets
- Second focal plane reticle
- Red illuminated reticle
- Singlepiece 30mm tube
- Aircraftgrade Aluminum
- Shockproof
- IP67Rated dustproof and waterproof
Package Contents:
- SightMark Presidio 1-6x24 30mm Tube HDR Rifle Scope
- Flip Up Lens Covers
- Throw Lever Attachment
- Cr2032 Battery
- Lens Cloth