Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- LR2
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 26.1 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 15 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- CR2032 Battery, Flip Up Lens Covers, Sunshade, Throw Lever Attachment
- Condition:
- Used
- Condition Quality:
- Good
- Condition Details:
- Inspect And Rebox
- W/E Travel at 100 Yds:
- 17 Mil Rad
Code: XK-RS-LR2S-SM13039LR2-EDEMO-RE-C
MPN: SM13039LR2-EDEMO
Product Info for SightMark Citadel 3-18x50 LR2 Rifle Scope
The Citadel 3-18x50 LR1 riflescope is designed for medium-to-long range shooting, competition shooting, law enforcement and hunting. The Citadel features a 6x optical system, a fully multi-coated lens, exposed locking turrets and a red illuminated reticle with 11-brightness settings. The first focal plane reticle means the size of the reticle remains the same in any magnification and holdovers and range finding can be performed. The new reticle, LR1, is a 1/4 MOA reticle allowing each click adjustment to move the point of impact ¼ of an inch at 100 yards. The riflescope is crafted out of a single shockproof aircraft-grade aluminum 30mm tube and is IP67 waterproof and dustproof. The optic comes complete with flip-up covers, a throw lever to adjust the magnification with ease and a sunshade.![]()
Included in Package
Batteries Used
Specifications for SightMark Citadel 3-18x50 LR2 Rifle Scope:
| Manufacturer: | SightMark |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | LR2 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.7 - 7 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.8 - 33 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 - 4.6 in |
| Diopter Adjustment Range: | 2 - -2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 15 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.1 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 100 Mil Rad |
| Height: | 2.2 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | full multi-coated |
| Battery Life: | 100 - 70 hours |
| Operating Temperature: | -17 - 49 Celsius |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Sunshade, Flip Up Lens Covers, CR2032 Battery, Throw Lever Attachment |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | Used |
| Condition Quality: | Good |
| Condition Details: | Inspect And Rebox |
| W/E Travel at 100 Yds: | 17 Mil Rad |
| Attachment Type: | Weaver |
| Mount Type: | Weaver |
Features of SightMark Citadel 3-18x50 LR2 Rifle Scope, XK-RS-LR2S:
Package Contents:
- SightMark Citadel 3-18x50 LR2 Rifle Scope, XK-RS-LR2S