Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- TMD-HW
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 33.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 30 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Sunshade, turret caps, thread protector, CR2032 battery, manual
- Additional Features:
- 34mm single piece tube, Capped or exposed turret option, First focal plane reticle, Fully multi-coated optics, Premium Japanese glass, Red/green illuminated reticle
- W/E Travel at 100 Yds:
- 100 Mil Rad
Code: XK-RS-PNTMDRS-SM13030TMD
MPN: SM13030TMD
UPC: 812495022531
Product Info for SightMark Pinnacle 3-18x44 TMD Rifle Scope
A versatile Rifle Scope able to be used for close- to long-range shooting and everything in between, the Sightmark Pinnacle 3-18x44TMD is sure to be the go-to optic for serious shooters. Featuring top-of-the-line Japanese glass and fully multi-coated lenses, the image clarity through the Pinnacle is second to none. For competition shooters, dedicated hunters and law enforcement/military personnel, a zero stop elevation dial and first focal plane reticle are a must, and the Pinnacle delivers on both. This high-performance, 34mm tube scope gives the option of capped or exposed turrets, allowing quick adjustments or protecting zero depending on the shooting scenario. For low-light situations, a single CR2032 battery powers a red/green reticle illumination option. The advanced Pinnacle 3-18x44TMD includes sunshade, turret caps (2), thread protector (2), CR2032 battery and manual.![]()
Specifications for SightMark Pinnacle 3-18x44 TMD Rifle Scope:
| Manufacturer: | SightMark |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | TMD-HW |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.4 - 14.6 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 3.4 - 2.2 ft at 100 yds, 2.2 - 3.4 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 3.86 - 0.64 degrees |
| Eye Relief: | 97 mm, 3.7 - 3.9 in |
| Diopter Adjustment Range: | 2 - -2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 33.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 14 in, 14.6 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 30 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.65 in, 3.4 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 100 Mil Rad |
| Height: | 2 in, 2.7 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Life: | 200 - 4,000 hours |
| Operating Temperature: | -29 - 71 Celsius |
| Weather Resistance: | Dustproof |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Sunshade, turret caps, thread protector, CR2032 battery, manual |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | 34mm single piece tube, Premium Japanese glass, First focal plane reticle, Fully multi-coated optics, Red/green illuminated reticle, Capped or exposed turret option |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Features of SightMark Pinnacle 3-18x44 TMD Rifle Scope, XK-RS-PNTMDRS:
- Premium Japanese glass
- First focal plane reticle
- Fully multi-coated optics
- 34mm single piece tube
- Red/green illuminated reticle
- Capped or exposed turret option
- Zero stop elevation dial
- Covered by the Sightmark Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- SightMark Pinnacle 3-18x44 TMD Rifle Scope, XK-RS-PNTMDRS