Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Red/Green TMD
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 20.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- 7.62x51 180gr dial, and manual, CR2032 Battery, curret caps, Standard, Thread protector
- Additional Features:
- 6 zoom ratio, Constant eye relief, First focal plane reticle, Fully multi-coated optics, Hard anodized finish, Scratch resistant lenses
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 40 Mil Rad
Code: XK-RS-SHS8Q-SM13028TMD
MPN: SM13028TMD
UPC: 810119010377
Product Info for Sightmark 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP)
Precision-machined with high definition optics and premium Japanese glass, the Sightmark® Pinnacle 1-6x24ACC offers crystal clear resolution from edge to edge, free from distortions at any magnification. The Rifle Scope yields a first-focal plane ballistically-matched CDC-300 reticle for subsonic and supersonic 300 Blackout. Its red/green illuminated reticle accomplishes holdovers from 100-800 yards, allowing shooters to utilize this versatile round more effectively at all distances. The red/green illuminated reticle remains in the same visual proportion to the target across the Rifle Scope's entire magnification range, allowing shooters to rangefind and shoot with holdovers effectively. Its true 1x provides both-eyes-open usage for increased situational awareness at close range, while the 6x optical system hones in on far-away targets with ease. Shooters have the luxury of a capped or exposed turret option as well as scratch-resistant lenses, helping to further protect the optic from impact.![]()
Specifications for Sightmark 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | SightMark |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | Illuminated Red/Green TMD |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.2 - 29.7 m at 100 m |
| Eye Relief: | 4.06 in |
| Diopter Adjustment Range: | 3.5 - -3.5 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 10.2 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 2.89 in |
| Fabric/Material: | High Grade Aluminum |
| Adjustment Range: | 140 MOA |
| Height: | 2.2 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Battery Life: | 80 - 150 hours |
| Operating Temperature: | -29 - 71 Celsius |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Thread protector, Standard, CR2032 Battery, and manual, curret caps, 7.62x51 180gr dial |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | First focal plane reticle, Hard anodized finish, Fully multi-coated optics, 6 zoom ratio, Scratch resistant lenses, Constant eye relief |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 40 Mil Rad |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Features of Sightmark 1-6x24FFP Rifle Scope:
- Covered by the Sightmark Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Sightmark 1-6x24FFP Rifle Scope