Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 60 mm
- Eye Relief:
- 1.06 - 1.02 in
- Exit Pupil:
- 1.3 - 4.2 mm
- Scope Body Type:
- Straight
- Close Focus:
- 8 ft
- Length:
- 11 in
- Weight:
- 45.7 oz
- Finish:
- Matte
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- lens cover, carrying case, accessory rails
Code: XK-SS-LTDS-SM11033
MPN: SM11033
UPC: 812495021626
Product Info for SightMark Latitude 15-45x60 Spotting Scope
Shooting, hunting, tactical observation or simply glassing for wildlife, the Sightmark Latitude 15-45x60 Spotting Scope keeps your objective in focus. This precision engineered, dielectric-coated mirror designed optic utilizes variable 15-45X magnification, advanced fully multi-coated glass, 60mm objective lens, twist-up eyecups, a focusable eyepiece and a central focus system to give you stunning, distortion-free clarity and 177-ft. to 60-ft. field of view at 1,000 yards. The Sightmark Latitude 15-45x60 Spotting Scope boasts a rugged rubber armored coating and IP67 waterproof, dustproof and fogproof protection for confident glassing when you need your optics most. Includes accessory rails, lens covers and a carrying case.![]()
Specifications for SightMark Latitude 15-45x60 Spotting Scope:
| Manufacturer: | SightMark |
| Color: | Black |
| Magnification: | 14 - 45 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Eye Relief: | 1.06 - 1.02 in |
| Exit Pupil: | 1.3 - 4.2 mm |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Scope Body Type: | Straight |
| Lens Material: | Glass |
| Zoom: | Yes |
| Close Focus: | 8 ft |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 11 in |
| Weight: | 45.7 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | lens cover, carrying case, accessory rails |
| Last Chance: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
Features:
- Dielectric mirror coatings
- Folded light path
- Rubber armored housing
- Straight eyepiece design
- Covered by the Sightmark Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- SightMark Latitude 15-45x60 Spotting Scope
- Lens covers
- Carrying case
- Accessory rails