Tap Tap to Zoom
Product Info for U.S. Optics FDN-10X 1.8-10x40mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
If youre looking for a scope that is highly effective at both extremes of its magnification range, all while maintaining revered optical clarity, youve found it. The FDN 10X 1.8-10X features a 42mm objective, 6061-T6 aluminum 34mm tube, low-profile ER3K elevation knob with a zero stop, ergonomic capped US#1 windage knob, integrated illumination and parallax knob, rapid adjustable 180 degree magnification throw, and customization options that will undoubtedly meet your needs. Make your next build stand out from the rest with the FDN 10X.![]()
Specifications for U.S. Optics FDN-10X 1.8-10x40mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | U.S. Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 1.8 - 10 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3.2 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Type III Hard Coat Anodized |
| Field of View, Linear: | 36 - 11.3 ft at 100 yds |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.7 oz |
| Length: | 12.98 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 30 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.883 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 2.43 in |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 28 Mil Rad |
Features of U.S. Optics FDN-10X 1.8-10x42mm Rifle Scope
- Digital Red FFP MOA Scale Type 1 Reticle
- 110 Click ER3K with 1/4 IPHY Adjustments
- 48 Click US#1 Windage Knob with 1/4 IPHY Adjustments
- Recommended Butler Creek Flip-up Covers (NOT INCLUDED)
- FDN FX10 Objective: MULTIFLEX 33031
- Eyepiece: Multiflex 13 & 14 EYE 21314 fits just over the diopter
- Multiflex 16, 17 & 18 EYE 21618 fits past the diopter onto eyepiece housing
Package Contents:
- U.S. Optics FDN-10X 1.8-10x40mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane