Tap Tap to Zoom
Product Info for U.S. Optics FDN-17X 3.2-17x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
Designed and engineered with precision shooters in mind, the FDN 17X makes taking shots out to 1500 yards nearly effortless. Its wide magnification range, optical clarity, and feature set make the FDN 17X a multipurpose optic for use across many shooting applications. The FDN 17X 3.2-17X features a 50mm objective, 6061-T6 aluminum 34mm tube, low-profile ER3K elevation knob with a zero stop, ergonomic capped US#1 windage knob, integrated illumination and parallax knob, rapid adjustable 180 magnification throw, and customization options that will undoubtedly meet your needs.![]()
Specifications for U.S. Optics FDN-17X 3.2-17x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | U.S. Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3.2 - 17 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Type III Hard Coat Anodized |
| Field of View, Linear: | 25.25 - 8.03 ft at 100 yds |
| Color: | Black |
| Weight: | 29.6 oz |
| Length: | 15.02 in |
| Parallax: | 50 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.883 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 2.43 in |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of U.S. Optics FDN-17X 3.2-17x50mm Rifle Scope
- Digital Red FFP HORUS H59 Reticle
- 110 Click ER3K with 1/10 MIL Adjustments
- 48 Click US#1 Windage Knob with 1/10 MIL Adjustments
- Recommended Butler Creek Flip-up Covers (NOT INCLUDED)
- FDN FX17 Objective: MULTIFLEX 43 & 44 OBJ #34344
- Eyepiece: Multiflex 13 & 14 EYE 21314 fits just over the diopter
- Multiflex 16, 17 & 18 EYE 21618 fits past the diopter onto eyepiece housing
Package Contents:
- U.S. Optics FDN-17X 3.2-17x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane