Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- TriPlex
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Type III Hard Anodized Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 18 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- W/E Travel at 100 Yds:
- 30/30 Mil Rad
Code: XP-RS-TS12RF-TS-12X-SFP
MPN: TS-12X SFP
UPC: 811069022175
Product Info for U.S. Optics TS 3-12x44mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The USO TS-12X is a compact, lightweight and versatile first focal plane riflescope that offers reliable performance in extreme hunting conditions. The TS-12X features a 44mm Objective, 30mm Tube, Rapid Focus Diopter, and Tactical Locking Elevation and Windage Turrets. With the ability to quickly adjust from 3X to 12X, combined with a parallax adjustment from 10yds to Infinity, there isnt a shot you cant make with the TS-12X.![]()
Specifications for U.S. Optics TS 3-12x44mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | U.S. Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | TriPlex |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Type III Hard Anodized Matte |
| Field of View, Linear: | 8.33 - 30.41 yds at 100 yds, 8.33 - 30.41 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 2 - 3 in |
| Diopter Adjustment Range: | 3 - -2.5 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 18 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 9.6 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Width: | 16 in |
| Adjustment Range: | 25 Mil Rad |
| Height: | 6 in |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 30/30 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
Features of U.S. Optics 3-12x TS-12 Rifle Scope
- Elevation and Windage Zeroing Knob with 1/10 MIL Adjustments
Package Contents:
- U.S. Optics TS 3-12x44mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane