Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil Hunting Reticle (MHR)
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Type III Hard Coat Anodized
- Color:
- Black
- Weight:
- 18.11 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Condition:
- New
Code: XP-RS-TS12X52-TS-12X-MHR
MPN: TS-12X MHR
UPC: 811069021697
Product Info for U.S. Optics TS-12X 3-12x44mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
The USO TS-12X is a compact, lightweight and versatile first focal plane riflescope that offers reliable performance in extreme hunting conditions. The TS-12X features a 44mm Objective, 30mm Tube, Rapid Focus Diopter, and Tactical Locking Elevation and Windage Turrets. With the ability to quickly adjust from 3X to 12X, combined with a parallax adjustment from 10yds to Infinity, there isnt a shot you cant make with the TS-12X.![]()
Specifications for U.S. Optics TS-12X 3-12x44mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane:
| Manufacturer: | U.S. Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | Mil Hunting Reticle (MHR) |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2 mm |
| Finish: | Type III Hard Coat Anodized |
| Field of View, Linear: | 26.25 - 30.41 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 3 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 18.11 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 9.6 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.883 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 2.43 in |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of U.S. Optics TS-12X 3-12x44mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane:
- Non-Lit FFP MHR Reticle;
- Elevation and Windage Zeroing Knob with 1/10 MIL Adjustments
Package Contents:
- U.S. Optics TS-12X 3-12x44mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane