Tap Tap to Zoom
Product Info for XS Sight Systems Marlin Lever Rail
The XS Sight Systems Lever Mounting Rail for Marlin was designed to be the ideal way to make sure you have a stable platform on which to mount your favorite optics. The XS Lever Rail Mounting System accepts Picatinny or Weaver-style rings, and is specially milled on back end to accept the XS Sight Systems Lever Rail Ghost Ring Sight for 1894, 1895 and Marlin 336/308MX (found elsewhere in catalog). For an amazing way to provide yourself with an amazing rail to attach to your weapon, choose the XS Sight System Lever Rail Marlin Mounting Rail.![]()
NOTE: The Delrin Punch is no longer included.
Specifications for XS Sight Systems Marlin Lever Rail:
| Manufacturer: | XS Sight Systems |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Anodized Aluminum |
| Gun Make: | Marlin |
| Length: | 11 in |
| Width: | 0.83 in |
| Weight: | 3 oz |
| Additional Features: | Rail Only |
| Condition: | New |
Features of XS Sight Systems Marlin Lever Rail
- Lightweight, aluminum scope rail.
- Accepts Picatinny or Weaver-style rings, plus is specially milled on back end to accept the XS Sight Systems Lever Rail Ghost Ring Sight for Marlin 1894, 1895 and Marlin 336/308MX .
- Extra-long rail gives plenty of versatility in mounting scope directly over the receiver or forward over the barrel for intermediate eye relief optics or red dot sights.
- Requires removal of factory rear sight.
- Gunsmith installation recommended
Package Contents:
- XS Sight Systems Marlin Lever Rail