1 of 2 images
Suunto M3 Series Compass, One Size, NSN 6695-58-000-9441, SS021370000
2 of 2 images
Suunto M3 Series Compass, Clear, One Size, SS021370000
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Clear
- Length:
- 120 mm
- Width:
- 14 mm
- Height:
- 61 mm
Code: XU-CM-M3C-SS021370000
MPN: SS021370000
UPC: 045235910885
List: $75.00Save $4.51
$70.49
Product Info for Suunto M3 Series Compass
THE BASEPLATE COMPASS FOR GLOBETROTTERS![]()
The adventure compass. A reliable compass is essential for navigating and surviving in extreme conditions. These hardy baseplate compasses are ready for the challenge.
Specifications for Suunto M3 Series Compass:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | Clear |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Weight: | 48 g |
| Length: | 120 mm |
| Width: | 14 mm |
| Height: | 61 mm |
| Compass Type: | Baseplate |
Features of Suunto M3 Series Compass
- Fast, globally balanced needle with jewel bearing
- Metric and Imperial UTM scales
- Adjustable declination correction
- Baseplate with magnifying lens
- Clinometer combined
- Operable in low light with luminescent markings
- Detachable snap-lock lanyard with wristlock
Package Contents:
- Suunto M3 Series Compass