Tap Tap to Zoom
- Color:
- Clear
- Length:
- 101 mm
- Width:
- 18 mm
- Height:
- 65 mm
Code: XU-CM-MCSeries-1-SS004252010
MPN: SS004252010
UPC: 045235401239
Product Info for Suunto MC-2G Mirror Compass
The Suunto MC-2 is a precision sighting compass for mountain navigation, featuring UTM map scales and a ruler for accurate route planning. Choose a regional or globally balanced needle version for reliable readings in challenging conditions anywhere you travel.![]()
Specifications for Suunto MC-2G Mirror Compass:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | Clear |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Weight: | 2.65 oz |
| Length: | 101 mm |
| Width: | 18 mm |
| Height: | 65 mm |
| Luminous Points: | Yes |
| Compass Type: | Baseplate |
Features of Suunto MC-2G Mirror Compass
- High grade steel needle with jewel bearing
- Balanced for northern hemisphere, USGS UTM scales
- Mirror for sighting bearings and signaling, with magnifying lens
- Luminescent markings for working in low light
- Adjustable declination correction
- Clinometer combined
- Detachable snap-lock lanyard with wristlock
Package Contents:
- Suunto MC-2G Mirror Compass