1 of 5 images
Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass, Clear, One Size, SS014891000
2 of 5 images
Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass, One Size, SS014891000
3 of 5 images
Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass, One Size, SS014891000
4 of 5 images
Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass, One Size, SS014891000
5 of 5 images
Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass, One Size, SS014891000
Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Free Two Day Shipping
Select Two-Day Shipping and use coupon code 2DAYAIRClick to Copy Coupon Code during checkout to get a free shipping upgrade if eligible!
- Color:
- Clear
- Length:
- 101 mm
- Width:
- 18 mm
- Height:
- 65 mm
Code: XU-CM-MCSeries-7-SS014891000
MPN: SS014891000
UPC: 045235901166
Free Two Day Shipping
List: $105.00Save 10%
$95.00
Product Info for Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass
The Suunto MC-2 is a precision sighting compass for mountain navigation, with UTM scales and a ruler for accurate map work. Choose a regional or globally balanced needle version for reliable readings wherever you travel.![]()
Specifications for Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | Clear |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Weight: | 75 g |
| Length: | 101 mm |
| Width: | 18 mm |
| Height: | 65 mm |
| Luminous Points: | Yes |
| Compass Type: | Baseplate |
Features of Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass
- ast globally balanced needle with jewel bearing
- 20 degrees tilt margin for easier readings
- Adjustable declination correction
- Liquid-filled capsule for stable operation
- Mirror for sighting bearings and signaling
- Sighting hole and notch for accurate bearings
- Clinometer
- Luminescent markings for low light
- USGS UTM scales
- Baseplate with magnifying lens
- Detachable snap-lock lanyard with wristlock (easy to remove for map work)
- Suunto limited lifetime warranty
Package Contents:
- Suunto MC-2 G USGS Mirror Compass