Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 1.18 in
- Width:
- 0.43 in
- Height:
- 0.94 in
Code: XU-CM-SS004102011-SS004102011
MPN: SS004102011
UPC: 045235900367
Product Info for Suunto Clipper L/B NH Compass
Attach this Suunto Clipper NH Compass to get hands-free navigation of nature. These Compasses made by Suunto feature luminescent markings for increased visibility, even in low light environments. You can even use the Suunto Clipper L/B NH Compass for underwater navigation. All of these compasses are balanced for the northern hemisphere and contain a rotating bezel with 10 degree increments. Clip the Suunto Clipper Attachable Compass to your backpack, sleeve, or map to know where you're heading when exploring the world.![]()
Specifications for Suunto Clipper L/B NH Compass:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Weight: | 0.2 oz |
| Length: | 1.18 in |
| Width: | 0.43 in |
| Height: | 0.94 in |
| Dimensions: | 1.18 x 0.94 x 0.43 in |
Features of Suunto Clipper L/B NH Compass
- Cardinal directions in luminous prints on card
- Direction on rotating bezel in 10 degrees increments
- Balanced for southern hemisphere
- Clips to watch strap, sleeve, strap of backpack, side of map etc.
- A fun, supercompact aid for underwater navigation
Package Contents:
- Suunto Clipper L/B NH Compass