1 of 1 images
Suunto KB-20/360/R Professional Compass, Yellow, One Size, SS020419000
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Yellow
- Length:
- 78 mm
- Width:
- 20 mm
- Height:
- 57 mm
Code: XU-CM-SS020419000-SS020419000
MPN: SS020419000
UPC: 045235909353
List: $90.00
$89.49
Product Info for Suunto KB-20/360/R Professional Compass
The advanced navigation compass. When venturing out into new territory, these sighting compasses offer precision navigation with a variety of carefully engineered and dependable features for challenging conditions.![]()
Specifications for Suunto KB-20/360R G yellow compass:
| Measurements: | 3.07 x 2.24 x 0.79 " |
| Weight: | 1.27 oz |
| Lens material: | Acrylic |
| Case material: | Plastic |
| Declination correction: | no |
| Lens material: | Acrylic |
| Case material: | Plastic |
| Declination correction: | no |
| Weight: | 36 g |
| Battery type: | no battery required |
| Floating construction: | Yes |
| Attachment: | lanyard |
| Direction scale: | degrees |
| Needle: | card |
| Globally balanced: | Yes |
| Liquid filled and jewel bearing: | Yes |
| Adjustable optics: | Yes |
| Compass accuracy: | 1/2° |
| Compass resolution: | 1° |
| Operating temperature: | -30° C to +60° C / -22° F to +140° F |
| Storage temperature: | -30° C to +60° C / -22° F to +140° F |
Features of Suunto KB-20/360R G yellow compass:
- Accuracy 0.5°
- Graduation interval 1°
- Scale: Azimuth 360°, Reversed 360°
- Adjustable diopter
- Saphire bearing
- Liquid filled capsule for stable operation
- Plastic housing
- Floating
- Lanyard
- 2-year warranty
- Made in Finland
Package Contents:
- Suunto KB-20/360R G yellow compass
- Lanyard
- Quick guide
Specifications for Suunto KB-20/360/R Professional Compass:
| Manufacturer: | Suunto |
| Color: | Yellow |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Weight: | 36 g |
| Length: | 78 mm |
| Width: | 20 mm |
| Height: | 57 mm |
| Luminous Points: | Yes |
| Compass Type: | Card |
Features of Suunto KB-20/360/R Professional Compass
- Floating, lightweight hand-bearing compass with rugged build
- Under 2 oz with globally balanced needle, degree scale, and sighting tools for accurate bearings
- Reliable Suunto mechanical navigation for marine, professional, and outdoor use
- Durable, fast, stable, and easy to use; no batteries required
Package Contents:
- Suunto KB-20/360/R Professional Compass
- Lanyard